Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści

Święty Mikołaj

30.09.2020

Święty Mikołaj

Jednym z ulubionych świętych, w szczególności, jeśli chodzi o najmłodszych, jest Święty Mikołaj. Gdy zbliżają się Boże Narodzenie bądź mikołajki, większość maluchów wyczekuje na wymienionego świętego z wielką niecierpliwością. Niewielu jednak potrafi powiedzieć, kim dokładnie był Mikołaj, gdzie i kiedy żył. Poniżej zamieszczamy garść informacji. Zachęcamy do lektury! 

Święty Mikołaj

Kim jest Święty Mikołaj?

Mikołaj urodził się w 270 roku w Patarze, w Licji (na terenie dzisiejszej Turcji), w bardzo pobożnej, bogatej rodzinie. Był długo wyczekiwanym jedynakiem. Od najmłodszych lat wyróżniał się pobożnością i troską o bliźnich, był zdolny i pracowity. Niestety Mikołaj szybko został sierotą, jego rodzice przedwcześnie zmarli, pozostawiając synowi wielki majątek. Źródła donoszą, że Mikołaj wszelkie bogactwa rozdał potrzebującym. Na temat naszego świętego krąży jeszcze wiele legend, jedna z nich mówi o tym, jak ocalił on trzy młode kobiety, które miały zostać sprzedane. 

Pewien bogaty mężczyzna, ojciec trzech panien, naigrywał się z pobożności Mikołaja. Ów bogacz stracił jednak swój majątek i popadł w skrajną nędzę, był tak biedny, że nie było go stać na posag dla jego trzech córek. Brak posagu przekreślał szanse na mążpójście. Jedynym rozwiązaniem była sprzedaż kobiet do domu publicznego. Mikołaj postanowił pomóc ‒ pod osłoną nocy wrzucił do domu trzech panien trzy woreczki z pieniędzmi, ocalając je tym samym od tragicznego losu. 

Mikołaj dożył sędziwego wieku, zmarł między 345 a 352 rokiem, mając 70 lat ‒ w tamtych czasach średnia życia wynosiła około 30 lat.

Dziś Mikołaj uznawany jest za patrona panien na wydaniu, ale również ubogich, żeglarzy, piekarzy, uczniów, dzieci, rolników, notariuszy, rybaków, studentów, więźniów, sędziów. 

Jak wygląda Św. Mikołaj?

Współczesny wizerunek Świętego Mikołaja stworzony został przez producentów popularnego napoju gazowanego i bardzo się spodobał. Mikołaj ma długą, siwą brodę, lekko kręcone włosy i wąsy. Ubrany jest natomiast w czerwoną kurtkę z białym futerkiem przepasaną grubym, skórzanym pasem, wygodne czerwone spodnie, czapkę z pomponem, czarne buty powyżej kostki.

W ikonografii natomiast Mikołaj przedstawiany jest w stroju biskupa rytu łacińskiego lub greckiego, a jego atrybutami są chleb, anioł z mitrą, trzy złote kule na księdze lub w dłoni, pastorał, kotwica, księga, trzy sakiewki, okręt, worek prezentów.

Mikołaj

Co wiemy o Biskupie z Myry?

Mikołaj przyjął święcenia kapłańskie i odbył pielgrzymkę do Jerozolimy. Po powrocie chciał oddać się życiu monastycznemuj jednak, za sprawą objawienia, zmienił plany i udał się do Miry. 

We wspomnianej miejscowości trwały akurat wybory nowego biskupa, niestety tamtejsza ludność nie mogła w tej kwestii dojść do porozumienia. Co więcej, smutek po biskupie, który odszedł na zawsze był ogromny i w znacznym stopniu wszystko utrudniał. W końcu uzgodniono, że biskupem zostanie duchowny, który jako pierwszy przybędzie do Miry. Pierwszym duchownym był oczywiście Mikołaj.

Mikołaj początkowo nie chciała przyjąć tak wysokiej funkcji, jednak po namowach zgodził się. Doskonale sprawdził się w roli biskupa i szybko zyskał uznanie wiernych. Jedna z legend głosi, że gdy cesarz Konstantyn I Wielki skazał trzech młodych mężczyzn, mieszkańców Miry na karę śmierci za niewielkie, niewymagające tak srogiej kary wykroczenie, Mikołaj udał się osobiście do Konstantynopola i ubłagał dla swoich wiernych ułaskawienie.

Gdzie Mieszka Mikołaj?

Współczesny Święty Mikołaj mieszka oczywiście w Laponii, na kole podbiegunowym, niedaleko miasteczka Rovaniemi w Finlandii. Ma przytulną chatkę, z kominkiem, w którym płonie wesoły ogień, ulubiony fotel, na którym czyta listy od dzieci z całego świata. Choć dom Mikołaja znajduje się w Laponii, święty ma swoje chatki i biura również w innych miejscach na całym świecie. 

Święty Mikołaj w kulturze

Święty Mikołaj to niezwykle popularna w kulturze masowej postać. Już na kilka tygodni przed świętami Bożego Narodzenia, opisywany dziś Święty pojawia się w reklamach telewizyjnych, radiowych i drukowanych. To nie koniec, figurkami Mikołaja zdobione są domy, mieszkania, ogródki i balkony, wielu też zakupuje czapkę świętego Mikołaja bądź sweterek z mikołajkowym motywem

Podsumowanie

Mikołaj to jeden z ulubionych świętych zarówno najmłodszych, jak i trochę starszych. Warto jednak wiedzieć, że jest to autentyczna postać, która żyła w 270 roku w Patarze, w Licji. Mikołaj był jedynakiem, a urodził się w bardzo zamożnej rodzinie. Jego rodzice wcześnie zmarli pozostawiając mu cały swój majątek. Święty rozdał pieniądze ubogim. Został biskupem Miry i doskonale sprawdzał się w tej roli. 

Mikołaj

Stwórz wiadomość
Podaruj radość
Ta strona wykorzystuje pliki cookie Więcej›. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis na tym urządzeniu. Możesz to zmienić w swojej przeglądarce.
Chcesz rabat na darmową dostawę listu?
Zapisz się i odbierz rabat
Niepoprawny adres email.
Ups! Twój adres jest już w naszej bazie.
Przepraszamy, wystąpił błąd.
Newsletter Zapisując się tutaj wyrażasz zgodę na otrzymywanie naszego newslettera z ofertami rabatowymi.

W każdej chwili możesz się wypisać z tej listy korzystając z linka w mailach od Elfi lub zaznaczając taką opcję na swoim koncie (jeśli je posiadasz). Więcej informacji znajdziesz na stronie Regulamin.
Wklej kod w koszyku aby dostać zniżkę