Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści

Potrawy wigilijne – jakie kryje się za nimi znaczenie?

19.03.2016

Potrawy wigilijne – jakie kryje się za nimi znaczenie?

Potrawy wigilijne

Gdy myślimy o świętach Bożego Narodzenia, to oprócz prezentów równie istotna jest kolacja wigilijna, w trakcie której spożywamy dwanaście potraw. Ich liczba symbolizuje dwunastu apostołów. Czy jednak wiemy, jakie znaczenie mają poszczególne składniki tych dań?

Ryby są najbardziej związanym z religią pożywieniem. Wielokrotnie pojawiają się w Biblii, a sama ryba pierwotnie była symbolem chrześcijaństwa, aby później symbolizować również chrzest oraz odradzanie się życia. Ichtys, czyli greckie słowo oznaczające rybę, jest akrostychem utworzonym z pierwszych liter zdania Iēsoûs Christós Theoû Hyiós Sōtér (Jezus Chrystus Syn Boga, Zbawiciel). Jako potrawa wigilijna ryba jest nie tylko symbolem Eucharystii, ale również zdrowia i dostatku.  

Ziarna maku oraz zbóż częstokroć pojawiały się w potrawach podawanych na stypach pogrzebowych jako symboliczny dar dla błąkających się dusz. Zboża oznaczały nieśmiertelność, dostatek oraz życiodajną moc, podczas gdy mak uosabiał płodność. W przypadku wieczerzy wigilijnej ziarna te zawarte w potrawach (takich jak kutia czy makówki) mają być zwiastunem nadchodzącego bogactwa, potomstwa oraz pomyślności.  

Kapusta w dawnych czasach była kiszona na zimę, ponieważ wierzono, że dzięki niej odrodzi się życiodajna moc – ta sama, która sprawia, że po zimie przychodzi wiosna i budzą się do życia rośliny. Wierzono również, że kapusta stanowi obronę przed złem, dodaje siły oraz chroni przed chorobami. Jako potrawa wigilijna najczęściej bywa łączona z grzybami, a te z kolei miały ze sobą nieść dobrobyt i szczęście. Były również nieodłączną częścią różnorakich obrzędów, gdyż podobno miały zapewniać kontakt ze zmarłymi.  

Miód od zawsze niósł ze sobą wyobrażenie, że jest dziełem sił nadprzyrodzonych. Nic dziwnego, to jeden z niewielu artykułów spożywczych, który nawet po upływie setek lat się nie psuje. Prawdopodobnie dlatego wierzono, że spożywanie miodu w Wigilię daje radość, długie życie, pomyślność magicznych sił oraz chroni przed złem.

Stwórz wiadomość

Podaruj radość

Ta strona wykorzystuje pliki cookie Więcej›. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis na tym urządzeniu. Możesz to zmienić w swojej przeglądarce.
Chcesz rabat na darmową dostawę listu?
Zapisz się i odbierz rabat
Niepoprawny adres email.
Ups! Twój adres jest już w naszej bazie.
Przepraszamy, wystąpił błąd.
Newsletter Zapisując się tutaj wyrażasz zgodę na otrzymywanie naszego newslettera z ofertami rabatowymi.

W każdej chwili możesz się wypisać z tej listy korzystając z linka w mailach od Elfi lub zaznaczając taką opcję na swoim koncie (jeśli je posiadasz). Więcej informacji znajdziesz na stronie Regulamin.
Wklej kod w koszyku aby dostać zniżkę
... acha, i jeszcze jedno.

Za chwilę otrzymasz od nas maila z potwierdzeniem Twojego zapisu do newslettera. Otwórz go i kliknij w link abyśmy mogli wysłać Ci info o rabatach. I gotowe :) ps. jeśli nic nie dostałeś zajrzyj do Spamu lub Ofert.