Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści

Wigilia

08.03.2022

Wigilia Bożego Narodzenia przypada na 24 grudnia i dla wielu chrześcijan jest jednym z ważniejszych dni w roku. Jakie znaczenie ma ten wyjątkowy dzień, które z wigilijnych tradycji są szczególnie pielęgnowane i jakie dania spożywa się podczas wieczerzy? Odpowiedź znajdziecie poniżej. Zachęcamy do lektury!

Wigilia Bożego Narodzenia w Polsce

Wierni kościoła katolickiego i protestanckiego obchodzą wigilię 24 grudnia. W 2020 roku będzie to czwartek, w 2021 roku piątek, natomiast w 2022 roku sobota. Jak przebiega wigilia Bożego Narodzenia w Polsce? 

Rodzina spotyka się przy wspólnym stole. Bardzo często przed rozpoczęciem wieczerzy odczytuje się fragment Ewangelii św. Łukasza, który opisuje Narodzenie Pańskie. Bliscy łamią się opłatkiem, śpiewają kolędy, wręczają sobie prezenty. Po zakończonej kolacji wiele rodzin udaje się na pasterkę. 

Wigilia Bożego Narodzenia

Obyczaje wigilijne

Z pokolenia na pokolenie przekazywanych jest wiele obyczajów wigilijnych. Poniżej kilka z nich: 

  1. Wypatrywanie pierwszej gwiazdki ‒ zgodnie z tradycją, rodzina zasiada do wieczerzy, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Pierwsza gwiazdka symbolizuje Gwiazdę Betlejemską, która doprowadziła Trzech Króli do Dzieciątka Jezus. 
  2. Dzielenie się opłatkiem ‒ zanim członkowie rodziny usiądą do wigilijnej kolacji, dzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia. Łamanie się opłatkiem symbolizuje przebaczenie dawnych win, miłość i pojednanie. 
  3. Dodatkowe nakrycie ‒ w większości domów na wigilijnym stole znajduje się jedno dodatkowe nakrycie, przygotowywane jest ono dla osób, które z jakiś powodów nie mogły dotrzeć na wigilię, symbolizuje również zmarłe osoby. 
  4. Sianko pod obrusem ‒ pod obrus wkłada się trochę sianka, to symbol ubóstwa, w którym narodziło się Dzieciątko Jezus. 
  5. 12 potraw ‒ w wielu domach przyjmuje się, że na stole powinno znajdować się 12 potraw, ma to nawiązywać do 12 apostołów.
  6. Jaka wigilia taki cały rok ‒ wielu twierdzi, że jaka wigilia taki cały rok, właśnie dlatego w tym dniu należy unikać sporów i skupiać się wyłącznie na dobrych rzeczach. 
  7. Odwiedziny mężczyzny ‒ jeśli w wigilię do danego domu jako pierwszy wejdzie mężczyzna, możemy spodziewać się, że nadchodzący rok przyniesie nam wiele pomyślności. Jeśli natomiast pierwsza do domu wejdzie kobieta, wielu trosk.
  8. Niczego nie pożyczamy ‒ krąży wieść, że w wigilię niczego nie należy pożyczać. Osoba, której pożyczymy coś w wigilię, będzie przez cały kolejny rok cierpieć niedostatek. 
  9. Niczego nie naprawiamy ‒ w wigilię niczego nie powinniśmy naprawiać, inaczej przez cały rok będziemy zmagać się z różnego typu usterkami. 
  10. Jemioła ‒ w wielu domach w wigilię zawiesza się jemiołę. Para, która pocałuje się pod rośliną, będzie mieć szczęście w nadchodzącym roku. 
  11. Prezenty ‒ w wigilię wręczamy bliskim prezenty, pokazując tym samym, że są dla nas ważni. 

Obyczaje wigilijne

Znaczenie Wigilii dla chrześcijan

Wigilia poprzedza dzień Bożego Narodzenia ‒ jedno z najważniejszych świąt w tradycji chrześcijańskiej, dzień, w którym narodził się Jezus Chrystus. 

Słowo wigilia ‒ vigiliare, wywodzi się z języka z łacińskiego i w tłumaczeniu oznacza czuwaćoczekiwaćbyć gotowym. Omawiany dzień poprzedzony jest okresem adwentu, podczas którego każdy chrześcijanin powinien oczyścić swe serce, przemyśleć swoje postępowanie, naprawić wyrządzone krzywdy ‒ tak, by przygotować się na narodziny Dzieciątka Jezus.

Wieczerza wigilijna to czas, w którym cała rodzina spotyka się przy jednym stole, przebacza sobie dawne winy i życzy sobie wszystkiego, co najlepsze. 

W dawnej tradycji chrześcijańskiej wigilią nazywano nocne nabożeństwo poprzedzające ważne święta religijne. 

Najpopularniejsze dania wigilijne

Jakie dania najczęściej goszczą na polskich, wigilijnych stołach? W sporej większości są to dania bezmięsne, do przygotowania których wykorzystuje się produkty z pola, lasu, sadu i wody. Przejdźmy do szczegółów: 

1. Zupy 

Bardzo często kolacja rozpoczyna się od zupy, w zależności od regionu oraz preferencji smakowych domowników, są to: 

  • barszcz czerwony na zakwasie, barszcz czerwony z uszkami, barszcz czerwony z pasztecikami
  • zupa grzybowa, zupa grzybowa z łazankami 
  • zupa rybna 
  • kapuśnica z grzybam

2. Dania główne 

Jakie dania główne goszczą na wigilijnych stołach? Są to: 

  • karp smażony lub pieczony 
  • ryba po grecku 
  • pierogi z kapustą i grzybami lub z farszem warzywnym 
  • paszteciki z kapustą i grzybami 

3. Zakąski 

Podczas wigilijnej wieczerzy nie może też zabraknąć zakąsek, do najpopularniejszych należą: 

  • sałatka warzywna
  • śledzie w śmietanie, śledzie w oleju, rolmopsy 
  • kapusta z grochem
  • kluski z makiem
  • karp w galarecie 

4. Desery 

A jakie desery królują w wigilię? Są to: 

  • makowiec
  • sernik
  • piernik 
  • pierniczki 

W polskich domach serwowane są zarówno powyższe, jak i wiele innych, przepysznych potraw. 

Dania wigilijne

Kiedy obchodzimy Święto Bożego Narodzenia?

Kiedy obchodzimy święto Bożego Narodzenia? Już odpowiadamy! Święto Bożego Narodzenia to święto stałe, które obchodzimy 25 grudnia. W 2020 roku Boże Narodzenie przypada w piątek, w 2021 w sobotę, a w 2022 w niedzielę. Boże Narodzenie to dzień wolny od pracy. 

Podsumowanie

Wigilia poprzedza dzień Bożego Narodzenia. W wigilijny wieczór - gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka, rodzina dzieli się opłatkiem, przebaczania sobie winy, składa życzenia i wspólnie spożywa kolację. Na stole wigilijnym najczęściej pojawia się 12 postnych dań, które symbolizują 12 apostołów. Po kolacji bliscy wręczają sobie prezenty, kolędują, często też udają się na pasterkę. To wyjątkowy czas pełen radości i uśmiechu. 

Stwórz wiadomość
Podaruj radość
Ta strona wykorzystuje pliki cookie Więcej›. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis na tym urządzeniu. Możesz to zmienić w swojej przeglądarce.