Święty Mikołaj w różnych krajach: Jakie są różnice w obdarowywaniu dzieci?
01.04.2026
Czy zastanawialiście się kiedyś czy Święty Mikołaj zawsze wygląda tak samo i działa w taki sam sposób? Okazuje się, że choć idea obdarowywania dzieci jest uniwersalna, to tradycje związane z Mikołajem różnią się w zależności od kraju, czasem różnice są bardzo duże!
Zapraszam Was w podróż po świecie, w której jako… Święty Mikołaj opowiem o moich odwiedzinach u dzieci w różnych zakątkach globu.
Polska
Ho ho ho! W Polsce mam naprawdę dużo pracy — i to aż dwa razy w roku!
- 6 grudnia (Mikołajki) – zostawiam drobne prezenty w butach lub pod poduszką.
- W Wigilię (24 grudnia) – większe prezenty pojawiają się pod choinką.
To jednak nie wszystko! W zależności od regionu Polski dzieci wierzą, że prezenty przynoszą różne postacie - czasem jestem to ja, innym razem Gwiazdor, a nawet Dzieciątko Jezus. To sprawia, że świąteczna magia ma wiele twarzy i każda rodzina może przeżywać ją na swój sposób.
W wielu domach ważne jest także wspólne oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę, która symbolicznie rozpoczyna Wigilię. Dopiero po ujrzeniu pierwszej gwiazdki i uroczystej kolacji dzieci mogą zajrzeć pod choinkę i odkryć prezenty.
Ciekawostka dla rodziców: w Polsce tradycje świąteczne różnią się w zależności od regionu — warto opowiadać o nich dzieciom, a także budować własne, rodzinne zwyczaje.
Stany Zjednoczone
W USA działam głównie w nocy z 24 na 25 grudnia. To właśnie wtedy dzieci zasypiają w ekscytacji - wiedzą, że tej nocy wydarzy się coś magicznego. W wielu domach panuje wyjątkowa atmosfera oczekiwania, a najmłodsi nie chcą iść spać, marzą o tym, by się ze mną spotkać osobiście, zobaczyć, jak wyglądam na żywo… przyznam szczerze, jeszcze nikomu się to nie udało!
- Wchodzę przez… komin!
To jedna z najbardziej znanych świątecznych tradycji. Nawet jeśli w domu nie ma prawdziwego kominka, dzieci wierzą, że i tak znajdę sposób, by dostać się do środka — w końcu magia Świąt potrafi zdziałać cuda.
- Dzieci zostawiają mi niespodzianki:
W wielu domach czekają na mnie
- ciasteczka
- mleko
a na Rudolfa i pozostałe renifery marchewki.
Ten zwyczaj ma piękne znaczenie - dzieci okazują wdzięczność i troskę. Po długiej podróży naprawdę doceniam taki poczęstunek!
Prezenty wkładam do skarpet zawieszonych nad kominkiem lub pod choinkę
Skarpety (tzw. stockings) często są podpisane imionami dzieci i wypełnione drobnymi upominkami, słodyczami czy zabawkami. Większe upominki czekają pod choinką - obdarowani otwierają je dopiero rano, co dodatkowo buduje napięcie i daje mnóstwo radości.
Dla rodziców: wspólne przygotowanie ciasteczek dla Mikołaja czy zawieszanie skarpet może stać się pięknym, rodzinnym rytuałem.
Wielka Brytania
W Wielkiej Brytanii jestem znany jako Father Christmas i choć wiele zwyczajów przypomina te amerykańskie, jest tu też kilka wyjątkowych tradycji.
Dzieci bardzo chętnie piszą do mnie listy, w których opisują swoje marzenia, zachowanie w mijającym roku i drobne życzenia. Co ciekawe — zamiast wysyłać je pocztą, często spalają je w kominku, wierząc, że dym uniesie wiadomość prosto do mnie.
Podobnie jak w USA:
- zostawiam prezenty w skarpetach,
- odwiedzam domy nocą.
Często dzieci zostawiają dla mnie drobny poczęstunek, a rano z radością sprawdzają, czy zniknął - to znak, że naprawdę byłem w ich domu.
Niemcy
W Niemczech jestem znany jako Nikolaus i odwiedzam dzieci głównie 6 grudnia. Już wieczorem 5 grudnia maluchy przygotowują się na moją wizytę:
- czyszczą buty,
- ustawiają je przed drzwiami lub przy oknie.
Nad ranem grzeczne dzieci znajdują słodycze, drobne prezenty lub owoce. To piękna tradycja, która zachęca do dbania o porządek i dobre zachowanie.
W niektórych regionach towarzyszy mi postać Krampusa — ma on przypominać dzieciom o konsekwencjach, jakie niesie z sobą złe zachowanie.
Francja
We Francji nazywają mnie Père Noël, a święta mają tam bardzo ciepły, rodzinny charakter. Dzieci ustawiają swoje buty przy kominku lub pod choinką, a ja wypełniam je prezentami. Często są to drobne upominki, słodycze lub małe zabawki.
Ważnym elementem francuskich świąt jest wspólne spędzanie czasu przy stole. Kolacja świąteczna jest długa i spokojna, bliscy rozmawiają ze sobą, razem się śmieją, wspominają dawne czasy. Dzieci uczą się, że święta to nie tylko prezenty, ale też bycie razem.
Czasem towarzyszy mi postać, która pilnuje porządku i przypomina dzieciom o zasadach — jednak podobnie jak w innych krajach, ma to raczej symboliczny charakter.
Włochy
We Włoszech jestem znany jako Babbo Natale, ale nie jestem jedyną postacią, która przynosi prezenty!
Prezenty pojawiają się zwykle w Wigilię lub w Boże Narodzenie, jednak kilka dni później - 6 stycznia, dzieci odwiedza jeszcze jedna wyjątkowa postać: La Befana. To dobra, starsza kobieta (często przedstawiana jako czarownica), która:
- przynosi słodycze grzecznym dzieciom,
- zostawia symboliczny węgiel tym, które były mniej grzeczne.
Legenda mówi, że Befana wciąż szuka Dzieciątka Jezus, dlatego odwiedza wszystkie domy i rozdaje prezenty.
Ta tradycja pokazuje, że magia świąt może trwać dłużej niż tylko kilka dni i mieć różne, ciekawe oblicza.
Co łączy wszystkie te tradycje?
Choć w różnych krajach panują różne zwyczaje, jedno pozostaje niezmienne:
- radość obdarowywania,
- czas spędzony z rodziną,
- magia dziecięcych marzeń.
Niezależnie od kraju, święta są momentem, w którym dzieci czują się wyjątkowe, a dorośli mogą na chwilę wrócić do świata dziecięcej radości.
Dla rodziców: jak wykorzystać te tradycje?
Świąteczne zwyczaje z różnych krajów mogą być wspaniałą inspiracją:
- Opowiadajcie dzieciom o tym, jak wygląda Mikołaj.
- Wprowadzajcie nowe elementy, np. pieczenie ciasteczek czy pisanie listów
- Twórzcie własne rytuały rodzinne.
Najważniejsze jest jednak to, by podkreślać wartości, które stoją za tymi tradycjami:
- dobroć,
- dzielenie się,
- wdzięczność,
- wspólnota.
Na koniec – słowo od Mikołaja
Ho ho ho! Nieważne, gdzie mieszkacie — zawsze znajdę drogę do Waszego domu.
Pamiętajcie: najpiękniejsze prezenty to nie zawsze te zapakowane w papier. To także uśmiech, dobre słowo i wspólnie spędzony czas. Do zobaczenia w grudniu!
Twoje konto zostało założone.