Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści

Pasterka

08.03.2022

pasterka

Po wieczerzy wigilijnej wielu wiernych udaje się do kościoła, by uczestniczyć w uroczystym nabożeństwie ‒ w pasterce, czyli w mszy pasterskiej, która odprawiana jest na cześć czuwających przy żłobku pastuszków. O której rozpoczyna się pasterka, jak przebiega i dlaczego warto w niej uczestniczyć? Poniżej najważniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!

Pasterka długoletnia tradycja

Warto zacząć od wyjaśnienia, czym jest pasterka i dlaczego jest tak ważnym nabożeństwem. Pasterka, inaczej msza pasterska, odprawiana jest na pamiątkę czuwających przy Dzieciątku pastuszków. Pastuszkowie, kiedy tylko usłyszeli o radosnej nowinie, udali się do stajenki, by trwać przy żłobku. Masza upamiętnia modlitwę prostej ludności oraz ich szczerą radość.

Tak samo jak ponad dwa tysiące lat temu pastuszkowie, tak dziś wierni udają się do kościoła, by powitać Nowonarodzonego, głosić dobrą nowinę i wspólnie modlić się. 

W wielu źródłach znajdziemy informacje, że w Palestynie istniał zwyczaj, zgodnie z którym wierni gromadzili się przy grocie, w której przyszło na świat Dzieciątko Jezus. Nabożeństwa przypominające współczesne pasterki odprawiane są od około IV wieku, choć dokładny formularz mszy świętych opracowano dopiero w kolejnym stuleciu. 

W Rzymie natomiast od VI wieku w Boże Narodzenie odbywały się trzy msze święta, z których każda miała inną symbolikę. 

Pasterka

O której zaczyna się pasterka?

Pasterka to nabożeństwo, które odbywa w nocy z 24 na 25 grudnia. Jeśli chodzi o godzinę rozpoczęcia mszy, wszystko zależy od konkretnej parafii. Najczęściej pasterka rozpoczyna się o godzinie 00:00, są jednak kościoły, w których nabożeństwo odprawiane jest o 22 bądź 21. Dzięki temu, że pasterki zaczynają się o różnych godzinach, niemal każdy może w nich uczestniczyć. Wierni, którzy idą na pasterkę nie muszą uczestniczyć we mszy 25 grudnia, czyli w Boże Narodzenie. 

Czy warto iść na pasterkę?

Pasterka rozpoczyna nie tylko obchody Bożego Narodzenia, ale również nowy rok liturgiczny w kościele katolickim. Dla osób wierzących i praktykujących święta Bożego Narodzenia bez pasterki są po prostu niepełne. Omawiana msza jest jedną z najważniejszych uroczystości w kościele katolickim, upamiętnia narodziny Dzieciątka i czuwających w stajence pastuszków, z całą pewnością warto więc w niej uczestniczyć.

W wielu domach tradycja uczestnictwa w pasterce przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Po wieczerzy całe rodziny udają się do kościoła, by uczcić narodzenie Dzieciątka. Pasterka nie jest jednak obowiązkową maszą i jeśli ktoś nie odczuwa takiej potrzeby, nie musi w niej uczestniczyć. 

Jak wygląda msza pasterka oraz ile trwa?

Msza pasterska nie różni się zbytnio od mszy świętych odprawianych w niedzielę i inne święta, w większości kościołów jest jednak o wiele bardziej uroczysta. Często rozpoczyna się od procesji, śpiewa się więcej kolęd, mszę uświetniają chór i orkiestra. Wierni słuchają zawartego w Ewangelii Świętego Łukasza opisu narodzin Jezusa Chrystusa, ksiądz wygłasza kazanie, które często przygotowane jest z myślą o Bożym Narodzeniu, wielu wiernych tego dnia przystępuje do Komunii św. W zależności od parafii pasterka trwa od około 1,5 do 3 godzin. 

Jak już wspomnieliśmy powyżej, msza pasterska, jak i każde inne nabożeństwo, składa się z IV części:

1. Obrzędy wstępne:

  • śpiew
  • pozdrowienie ołtarza
  • pozdrowienie ludu 
  • akt pokuty 
  • Kyrie eleison 
  • Chwała na wysokości Bogu

2. Liturgia słowa

  • czytania biblijne 
  • psalm 
  • ewangelia 
  • homilia - kazanie
  • wyznanie wiary 
  • modlitwa powszechna 

3. Liturgia eucharystyczna 

  • przygotowanie darów ofiarnych
  • modlitwa eucharystyczna
  • obrzędy komunijne 

4. Obrzędy końcowe

  • ogłoszenia
  • pozdrowienie wiernych i błogosławieństwo 
  • rozesłanie 

Podsumowanie

Pasterka, czyli msza święta pasterska, odbywa się w nocy z 24 na 25 grudnia. W zależności od parafii, nabożeństwo rozpoczyna się o 21, 22, 00:00 bądź jeszcze o innej godzinie. Msza odprawiana jest na pamiątkę pastuszków, którzy czuwali przy Dzieciątku Jezus w stajence, przebiega tak samo jak niedzielne msze, z tym, że jest bardziej uroczysta, a trwa około 1,5- 3 godzin.

Stwórz wiadomość
Podaruj radość
Ta strona wykorzystuje pliki cookie Więcej›. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis na tym urządzeniu. Możesz to zmienić w swojej przeglądarce.