Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści

Pani Mikołajowa – co wiadomo o żonie Świętego Mikołaja?

15.01.2016

Pani Mikołajowa – co wiadomo o żonie Świętego Mikołaja?

Pani Mikołajowa - żona Świętego Mikołaja

Każdy wie, że Święty Mikołaj nie poradziłby sobie bez swoich zaufanych reniferów oraz pomocnych elfów. Mało kto jednak pamięta o tym, że Mikołaj może liczyć również na pomoc swojej żony, czyli Pani Mikołajowej.

Pani Mikołajowa

Co wiemy o Żonie Świętego Mikołaja?

Niewiele o niej wiadomo – nie znamy chociażby jej imienia. Na przestrzeni lat próbowano domyśleć się i nazywać ją Mary, Martą czy Jessicą, ale żadne z tych imion się nie przyjęło, więc cały czas jest znana jako Pani Mikołajowa.

Od zawsze jest przede wszystkim jest przeciwwagą dla energicznego i niespokojnego Mikołaja: jest od niego znacznie bardziej spokojna i stonowana. Pani Mikołajowa ma mnóstwo cierpliwości, zresztą trudno się dziwić – jak tu wytrzymać z nieustannie zajętym Świętym Mikołajem?  

Podobnie jak sam Mikołaj, Pani Mikołajowa też jest dosyć krępa, siwiuteńka i sympatyczna, no i oczywiście ubrana w czerwony strój – inaczej nikt by nie wiedział, że to właśnie ona jest żoną Świętego Mikołaja!  

Czym zajmuje się Pani Mikołajowa?

A czym takim Pani Mikołajowa się zajmuje? Najogólniej mówiąc, pomaga Mikołajowi jak tylko może. Wraz z elfami zajmuje się pieczeniem ciasteczek, razem ze swoim mężem szykuje rozmaite podarki dla dzieci, a tym najgrzeczniejszym to właśnie ona wręcza prezenty. To wszystko po to, aby w Boże Narodzenie wszystkie dzieci mogły się cieszyć z otrzymanych podarunków.  

Kto stworzył Panią Mikołajową?

Twórcą postaci Pani Mikołajowej jest James Reese, który w 1849 roku jako pierwszy w swoim opowiadaniu „A Christmas Legend” („Legenda Świąteczna”) wspomniał o żonie Świętego Mikołaja. Najpopularniejszym tekstem, w którym Mikołajowa się pojawia, jest jednak „Goody Santa Claus on a Sleigh Ride” („Sędziwy Święty Mikołaj na kuligu”) Katharine Lee Bates z 1889 roku.

Opowiada on o wspólnej wyprawie Mikołaja i Mikołajowej w noc wigilijną w celu rozdania prezentów dzieciom. Od tego czasu Pani Mikołajowa jest traktowana jako nieodłączna partnerka swojego męża, chociaż niestety nadal jest znacznie mniej rozpoznawalna od samego Mikołaja.

Stwórz wiadomość

Podaruj radość

Ta strona wykorzystuje pliki cookie Więcej›. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis na tym urządzeniu. Możesz to zmienić w swojej przeglądarce.
Chcesz rabat na darmową dostawę listu?
Zapisz się i odbierz rabat
Niepoprawny adres email.
Ups! Twój adres jest już w naszej bazie.
Przepraszamy, wystąpił błąd.
Newsletter Zapisując się tutaj wyrażasz zgodę na otrzymywanie naszego newslettera z ofertami rabatowymi.

W każdej chwili możesz się wypisać z tej listy korzystając z linka w mailach od Elfi lub zaznaczając taką opcję na swoim koncie (jeśli je posiadasz). Więcej informacji znajdziesz na stronie Regulamin.
Wklej kod w koszyku aby dostać zniżkę
... acha, i jeszcze jedno.

Za chwilę otrzymasz od nas maila z potwierdzeniem Twojego zapisu do newslettera. Otwórz go i kliknij w link abyśmy mogli wysłać Ci info o rabatach. I gotowe :) ps. jeśli nic nie dostałeś zajrzyj do Spamu lub Ofert.