Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści

Kiedy ubrać choinkę?

30.09.2020

Święta Bożego Narodzenia to oczywiście wielkie ubieranie choinki. Tradycja nakazuje, aby choinkę dekorować 24 grudnia, czyli w wigilijny poranek. W wielu domach świąteczne drzewko ubierane jest o wiele wcześniej. 

Co warto wiedzieć na ten temat? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury! 

Ubieranie choinki ‒ tradycja 

Tradycja ubierania choinek narodziła się w Alzacji. Do Polski choinki przywędrowały za sprawą niemieckich protestantów na przełomie XVIII i XIX wieku. Początkowo ów zwyczaj pielęgnowano wyłącznie w miastach, z czasem jednak stał się popularny w całej Polsce. 

Zgodnie z tradycją, choinkę powinno się ubierać w wigilijny poranek, czyli 24 grudnia. Dekorowanie świątecznego drzewka przed uroczystą wieczerzą jest doskonałym zwieńczeniem wielkich przygotowań i otwiera okres świąteczny. Strojenie drzewka dla wielu ‒ a w szczególności dla najmłodszych, jest długo wyczekiwanym czasem i często dostarcza mnóstwa pozytywnych emocji. 

CHoinka kiedy ubieramy

Kiedy stroimy choinkę? 

Choć tradycja nakazuje, aby choinkę stroić 24 grudnia, większość osób robi to o wiele wcześniej. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele, przede wszystkim, domownicy chcą cieszyć się choinką na długo przed wigilią. Udekorowane drzewko sprawia, ze każdy czuje magię świąt, a w domu, mieszkaniu, gabinecie bądź biurze panuje wyjątkowy klimat. 

To nie koniec, w wigilijny poranek ogromna większość osób jest bardzo zabiegana. Niektórzy idą tego dnia do pracy, inni zajęci się sprzątaniem, przygotowywaniem świątecznych dań, oczekiwaniem na gości i wieloma innymi czynnościami. Wszystko to sprawia, że na ubieranie drzewka może po prostu zabraknąć czasu. Właśnie dlatego w sporej większości domów choinka ubierana jest wcześniej ‒ w wielu przypadkach już na początku grudnia, na przykład w mikołajki. 

Świąteczne drzewko o czym pamiętać? 

Podczas ubierania choinki, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Poniżej garść wskazówek: 

 • Jeśli planujemy kupno żywego drzewka, pamiętajmy, aby ubrać je z niewielkim wyprzedzeniem, tak, aby do świąt Bożego Narodzenia nie pogubiło igieł. 
 • W przypadku żywej choinki ważne jest miejsce, w którym ustawimy drzewko, nie powinno znajdować się ono w pobliżu źródła ciepła - a więc grzejnika bądź kominka.
 • Ubieranie choinki najlepiej rozpocząć od założenia światełek. 
 • Na samej górze choinki najlepiej umieścić najmniejsze bombki, a na dole większe. 
 • Łańcuchy choinkowe zawsze zakładamy na końcu

Ozdoby choinkowe 

Jak choinka, to oczywiście ozdoby choinkowe. Czy wiecie, że takie ozdoby mają swoją symbolikę? Poniżej kilka informacji na ten temat: 

 • Gwiazda betlejemska ‒ na czubku choinki umieszczana zazwyczaj jest gwiazd betkejemska, ma ona wskazywać drogę wszystkim, którym nie udało się dotrzeć na wieczerzę. 
 • Bombki ‒ dawniej na choinkach zawieszano jabłka, które symbolizowały rajską jabłoń, a co więcej, miały zapewnić domownikom zdrowie i urodę. Z czasem owoce zostały zastąpione przez bombki. 
 • Orzechy ‒ na choince warto zawiesić kilka orzechów. Zgodnie z tradycją orzechy mają zapewnić domownikom dobrobyt. 
 • Światełka ‒ na choince nie może zabraknąć światełek. Światełka symbolizują Wielką Światłość czyli Dzieciątko Jezus.
 • Aniołki ‒ figurki aniołków symbolizują anioły, które mają opiekować się domem. 
 • Dzwoneczki ‒ zawieszone na swiątecznym drzewku dzwoneczki to gwarancja wielu dobrych nowin w nadchodzącym roku.

Choinka - kiedy ubrać

Dlaczego ubieramy choinkę?

Chociaż ubieranie choinki to znana i przekazywana z pokolenia na pokolenie tradycja, niewiele osób wie, dlaczego stroimy drzewko i czego jest ono symbolem. Już wyjaśniamy! 

Zielone drzewo, symbolizuje siłę i odrodzenie, nawiązuje do raju, z którego wypędzeni zostali Adam i Ewa. Nie tracące igieł choinki symbolizują także nieprzemijające życie.

Podsumowanie 

Ubieranie choinki to jedna z najpopularniejszych świątecznych tradycji. Przed laty choinkę ubierano dopiero w wigilijny poranek, czyli 24 grudnia. Od tej pory jednak wiele się zmieniło i w większości domów świąteczne drzewko udekorowane jest już na początku grudnia, często w mikołajki.

Stwórz wiadomość
Podaruj radość
Ta strona wykorzystuje pliki cookie Więcej›. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis na tym urządzeniu. Możesz to zmienić w swojej przeglądarce.
Chcesz rabat na darmową dostawę listu?
Zapisz się i odbierz rabat
Niepoprawny adres email.
Ups! Twój adres jest już w naszej bazie.
Przepraszamy, wystąpił błąd.
Newsletter Zapisując się tutaj wyrażasz zgodę na otrzymywanie naszego newslettera z ofertami rabatowymi.

W każdej chwili możesz się wypisać z tej listy korzystając z linka w mailach od Elfi lub zaznaczając taką opcję na swoim koncie (jeśli je posiadasz). Więcej informacji znajdziesz na stronie Regulamin.
Wklej kod w koszyku aby dostać zniżkę