Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści

Szopka bożonarodzeniowa

08.03.2022

Szopka bożonarodzeniowa to nic innego, jak makieta, która przedstawia wyobrażalne miejsce narodzin Jezusa Chrystusa, a więc stajenkę, grotę, jaskinię, w której narodziło się Dzieciątko Jezus. Co jeszcze warto wiedzieć na temat szopek bożonarodzeniowych? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!

Szopki bożonarodzeniowa ‒ piękna tradycja 

Zgodnie z tym, co podają źródła, pierwszą stajenkę zbudował Święty Franciszek z Asyżu, miało to miejsce w 1223 roku. Celem Świętego było przybliżenie tematu narodzin Dzieciątka Jezus i świąt Bożego Narodzenia osobom wierzącym, które mieszkały poza Jerozolimą. 

Tradycja wystawiania stajenek wywodzi się natomiast z obnośnych teatrzyków kukiełkowych oraz jasełek, które z kolei nawiązywały do kościelnych misteriów średniowiecznych.

szpka bozonarodzeniowa

Stajenki bożonarodzeniowe 

Już na kilka tygodni przed świętami Bożego Narodzenia, w kościołach, na starówkach pojawiają się większe i mniejsze szopki. W wielu miastach podziwiać możemy zarówno duże szopki z żywymi zwierzętami, figurkami Dzieciątka Jezu, św. Józefa, Maryi, Trzech Króli i pastuszków, jak i nieco mniejsze z samym żłóbkiem. Co więcej, szopki ustawione w domach prywatnych. 

W zależności od regionu stajenki różnią się konstrukcją, czasem wystawiania, zdobieniami czy znajdującymi się wewnątrz postaciami. Wyróżniamy między innymi: 

  • szopki krakowskie ‒ bogato zdobione, z kilkoma wieżami, wystawiane w pierwszy czwartek grudnia 
  • szopki neapolitańskie ‒ to szopki bożonarodzeniowe z Neopalu, które cieszy się w Polsce dużą popularnością. Wymieniony rodzaj szopki najczęściej wystawiany jest po 8 grudnia. 

Szopka bożonarodzeniowa drewniana 

Na starówkach, rynkach miast, przed kościołami i kaplicami, najczęściej widujemy szopki drewniane. Takie szopki często są rzeczywistych rozmiarów, a konstruowane są na kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem. Drewniana konstrukcja, zapach siana, dach wykonany z trzciny lub również z drewna sprawiają, że szopki wyglądają bardzo realistycznie i w doskonały sposób przypominają o przyjściu na świat Jezusa Chrystusa. 

Szopki drewniane lub ze sklejki często ustawiane są także w domach prywatnych, firmach i biurach. Osoby, które dysponują odpowiednimi narzędziami i zdolnościami konstruują naprawdę piękne modele. 

szopka bozonarodzeniowa

Szopka bożonarodzeniowa ‒ jak zrobić? 

W zależności od preferencji, stajenkę bożonarodzeniową można wykonać samodzielnie bądź kupić gotową. Osoby, które zdecydują się na samodzielne wykonanie szopki, przygotować ją mogą z różnego typu materiałów, między innymi:

  • z drewna/ze sklejki ‒ wykonanie takiej szopki wymaga użycia różnego typu narzędzi i nieco wiedzy, musi odbywać się pod nadzorem porosłej osoby 
  • z kartonu/ z papieru ‒ z wykonaniem szopki z kartonu z pewnością poradzi sobie każdy maluch 
  • z piernika ‒ taką szopkę można przystroić lukrem w różnych kolorach 
  • z masy solnej ‒ kolejnym sposobem na wykonanie szopki jest masa solna 
  • i innych materiałów

Figurki Świętej Rodziny, pasterzy, Trzech Króli, zwierzątek, aniołków i inne można zakupić zarówno w stacjonarnych, jak i internetowych sklepach. Szopki można pomalować, ozdobić siankiem, światełkami - ogranicza nas tutaj wyłącznie kreatywność. 

Przygotowywanie szopki z pewnością sprawi mnóstwo radości zarówno najmłodszym, jak i nieco starszym. To nie koniec, podczas przygotowywania takiej szopki maluch będzie mógł rozwinąć swoje zdolności artystyczne. 

Podsumowanie

Już na kilka tygodni przed świętami w wielu miejscowościach, domach prywatnych i kościołach podziwiać możemy piękne szopki bożonarodzeniowe. Szopki ustawiane przed kościołami i na starówkach, najczęściej wykonane są z drewna. 

Ogromnym powodzeniem cieszą się także szopki ręcznie robione, czyli szopki DIY. Taką szopkę można wykonać z drewna, z masy solnej, z kartonu - ogranicza nas wyłącznie własna kreatywność. przygotowanie takiej szopki tej wiele radości zarówno najmłodszym, jak i nieco starszym. 

Stwórz wiadomość
Podaruj radość
Ta strona wykorzystuje pliki cookie Więcej›. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis na tym urządzeniu. Możesz to zmienić w swojej przeglądarce.