Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści

Święta Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii

08.03.2022

swieta w uk

Święta Bożego Narodzenia są w wielu krajach bardzo podniosłym czasem, który spędza się w gronie rodzinnym lub z przyjaciółmi. Choć nieodłącznym elementem świąt w wielu krajach jest oczywiście choinka, to tradycje świąteczne są nieco inne. Dziś przyjrzymy się świętom organizowanym na Wyspach. W jaki sposób jest obchodzone Boże Narodzenie w Wielkiej Brytanii? Na co zwraca się szczególną uwagę i czym różnią się te uroczystości od tych organizowanych w Polsce?

Pierwszy dzień świąt

W Polsce najpopularniejszym dniem w czasie trwania Świąt Bożego Narodzenia jest oczywiście Wigilia. Mimo że bardzo dużo osób idzie w ten dzień do pracy, zwykle czas spędzany tam jest nieco skrócony po to, aby przygotować świąteczną kolację. To właśnie wigilijny wieczór jest najbardziej celebrowanym czasem w Polsce. W Wielkiej Brytanii wygląda to nieco inaczej, ponieważ Wigilia, czyli 24 grudnia, jest tutaj całkowicie zwyczajnym dniem. Święta zaczynają się dopiero od 25 grudnia, kiedy to Brytyjczycy zasiadają do uroczystego obiadu. 

Trzeba jednak zaznaczyć, że 25 grudnia, czyli tak zwany Christmas Day jest celebrowany od samego rana. To właśnie wtedy daje się prezenty, czyli inaczej niż u nas, ponieważ Polacy obdarowują swoich bliskich dzień wcześniej. Dzieci w Anglii szukają swoich podarunków zazwyczaj w dużych skarpetach lub pod choinką. Po wspólnym śniadaniu jest czas na tak zwany Christmas Dinner, podczas którego są serwowane tradycyjne potrawy, jedną z nich jest oczywiście pieczony indyk, który faszerowany jest często różnorodnymi warzywami i ziemniakami.

Sam proces jego przygotowania trwa zazwyczaj kilka godzin, u nas w Polsce w rzeczywistości w ogóle nie ma tego typu potraw, bardziej stawia się na dania postne. Tuż po pieczonym indyku serwowany jest Christmas Pudding. Jest to deser przyrządzony z suszonych owoców, orzechów i alkoholu. Nie da się ukryć, że suszone owoce "grają pierwsze skrzypce" na brytyjskim stole, ponieważ tuż po puddingu podawany jest Mince Pies, czyli tradycyjne, angielskie ciasteczko, które również wypełnione jest suszonymi owocami.

Po uroczystym obiedzie Brytyjczycy zwykle zasiadają przed telewizorami, aby obejrzeć coroczne przemówienie królowej, nazywane Royal Christmas Message. Jest ono emitowane nie tylko w telewizji, ale także w internecie oraz można go posłuchać w radio.

swieta w UK

Boxing day, czyli drugi dzień świąt

Pierwszy dzień świąt celebrowany jest w rodzinnym gronie do późnego wieczora. Natomiast 26 grudnia również jest swego rodzaju świątecznym dniem, podobnie jak u nas, jednak w Polsce jest to dzień, który bardziej obchodzony jest jako przedłużenie celebrowania Bożego Narodzenia, natomiast w Wielkiej Brytanii nazywa się on Boxing Day. Jego tradycja sięga oczywiście aż do samego średniowiecza, a swoją nazwę zawdzięcza faktowi, że w ten dzień bogacze pakowali do pudełek pozostałości świąteczne i rozdawali biednym. W Anglii drugi dzień świąt obchodzony jest nieco inaczej, ponieważ jest to czas poświątecznych wyprzedaży! Zaczyna się istne szaleństwo.

Ciekawostki dotyczące Świąt w Wielkiej Brytanii

Na uwagę zasługuje na pewno fakt, że Brytyjczycy uwielbiają świąteczne ozdoby. Charakterystyczną dekoracją jest oczywiście duża skarpeta, którą wiesza się nad kominkiem lub na specjalnej lince i wkłada się do niej prezenty. Dużą rolę odgrywają też ozdoby: renifery, mikołaje, mini prezenciki itp. Tymi dekoracjami Brytyjczycy ozdabiają swoje domy. U nas stawia się głównie na kolorowe lampki i choinkę, choć tradycja ozdób świątecznych dotarła także i do Polski.

swieta w UK

Na pewno na uwagę zasługuje także ciekawy zwyczaj, który celebrowany jest przy angielskim stole, a mianowicie tak zwany Christmas Crackers. Jest to obrzęd podobny do naszego dzielenia się opłatkiem, ale polega na tym, że Brytyjczycy wyciągają duże, ozdobne, papierowe cukierki. Cukierek rozrywany jest z głośnym trzaskiem przez dwie osoby, a we wnętrzu można znaleźć małą niespodziankę. Są to głównie papierowe ozdoby, karteczki z wróżbą i inne ciekawostki. Wszystko zależy oczywiście od wyobraźni domowników.

Choć Święta Bożego Narodzenia w Anglii różnią się od tych, które znamy z polskich tradycji, również są świetną okazją do tego, aby spędzić nieco czasu z rodziną. Wielu Polaków mieszkających na Wyspach łączy obie te tradycje, by zorganizować własne Boże Narodzenie.

Stwórz wiadomość
Podaruj radość
Ta strona wykorzystuje pliki cookie Więcej›. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis na tym urządzeniu. Możesz to zmienić w swojej przeglądarce.