Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści

Kutia wigilijna ‒ co to?

03.03.2022

świety mikolaj kutia

Kutia to jedno z tradycyjnych dań wigilijnych, które szczególną popularnością cieszy się na ziemiach białoruskiej, ukraińskiej, rosyjskiej, litewskiej. W Polsce natomiast kutia przyrządzana jest na Białostocczyźnie, Lubelszczyźnie, na terenie przygranicznych powiatów województwa podkarpackiego, a także przez Kresowian. 

Czym dokładnie jest kutia i jak ją przygotować? Poniżej garść informacji. Zachęcamy do lektury!

Kutia wigilijna 

Kutia wigilijna przygotowywana jest z ziaren pszenicy, z maku oraz różnego typu dodatków, najczęściej miodu, orzechów i bakalii. W niektórych domach pszenica zastępowana jest kaszą pęczak lub ryżem. Wiele gospodyń ma własną recepturę na przygotowanie opisywanego dania. 

Kutia wigilijna przepis 

Jak krok po kroku przygotować kutię? Poniżej przepis. 

Składniki: 

  • szklanka ziaren pszenicy
  • szklanka maku
  • szklanka mleka
  • 3 łyżki miodu
  • dodatki: daktyle, rodzynki, orzechy, skórka pomarańczowa i inne 

Wykonanie: 

  1. Pszenicę płuczemy, zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na całą noc. 
  2. Następnego dnia pszenicę płuczemy i gotujemy do miękkości (około 3-4 godziny). 
  3. Pszenicę odcedzamy i przelewamy zimną wodą. 
  4. Mak zalewamy gorącym mlekiem. 
  5. Mak z mlekiem gotujemy na wolnym ogniu przez około 3-5 minut. 
  6. Zdejmujemy z ognia i odstawiamy do wystygnięcia. 
  7. Gdy mak już przestygnie, mielimy go na maszynce na drobnych oczkach. Zaleca się mielenie dwu- lub trzykrotne. 
  8. Gdy już mak przestygnie łączymy go z pszenicą. 
  9. Dodajemy miód ‒ powinien on mieć płynną konsystencję, najlepiej przeprowadzić kąpiel w ciepłej wodzie.
  10. Na końcu dodajemy dodatki, w zależności od preferencji, mogą to być daktyle, rodzynki, figi, żurawina, orzechy i inne. 
  11. Całość mieszamy. 
  12. Do smaku możemy doprawić cukrem lub cukrem waniliowym. 

Gotowe! 

Kutię przed podaniem warto schłodzić w lodówce. 

Kutia z makaronem 

Wymienioną powyżej pszenicę zastąpić możemy makaronem. Najlepiej samodzielnie przygotować kluski, ale jeśli brakuje nam na to czasu, możemy kupić makaron i po prostu ugotować go. Sposób przygotowania kutii z makaronem jest taki sam, jak w przypadku pszenicy. Gotujemy makaron, przygotowujemy masą makową, wszystko mieszamy, dodajemy płynny miód i dodatki. 

Kutia z makaronem

Kutia – właściwości prozdrowotne

Oprócz tego, że kutia jest bardzo smaczna, ma wiele właściwości prozdrowotnych. Będąca głównym składnikiem pszenica bogata jest w kwas foliowy, witaminy B3, B12, E, cynk, potas, sód czy żelazo, jest także źródłem białka i błonnika. Kolejny ze składników, mak, jest bogaty w składniki odżywcze, między innymi w witaminy A, E, C i z grupy B, kwas foliowy. Mak stanowi także źródło magnezu, fosforu, potasu i innych. 

To oczywiście nie koniec! Warto wspomnieć także o właściwościach różnego typu dodatków: 

  • Miód ‒ miód to źródło witamin i mikroelementów, zawiera witaminy A, B1, B2, B6, B12, C, kwas foliowy, obniża ciśnienie, hamuje procesy miażdżycowe. 

Kutia 

  • Orzechy, bakalie i inne ‒ znajdujące się w kutii dodatki także mają wiele właściwości prozdrowotnych. Bakalie zawierają antyoksydanty, błonnik, cały szereg witamin, orzechy natomiast mają pozytywny wpływ na działanie układu odpornościowego i nerwowego, znajdziemy w nich także kwasy omega-3. 

Pamiętajmy jednak, że kutia jest dość kaloryczna i nie przesadzajmy z wielkością porcji. 

Kutia wigilijna ‒ symbolika 

Warto też nawiązać do symboliki. Zgodnie z tradycją ziarna zbóż stanowią symbol życiodajnej siły, a także powodzenia w kwestiach finansowych. Mak uznano za symbol płodności, miód miał zapewnić pomyślność i chronić domowników przed złem, orzechy natomiast symbolizują szczęście. 

To nie koniec, dawniej, gospodarz podrzuca odrobinę kutii pod sufit. Jeśli kutia przykleiła się, uznawano to za dobry znak. 

Podsumowanie 

Kutię zaliczamy do grupy najpopularniejszych dań wigilijnych. Wymienione danie przygotowujemy z pszenicy, maku, miodu i różnego typu dodatków ‒ w zależności od preferencji mogą to być skórka pomarańczy, orzechy, daktyle, figi i inne. Wiele gospodyń zamiast pszenicy do kutii dodaje kaszę pęczak, makaron bądź ryż. Kutia w każdym wydaniu smakuje doskonale, a co więcej, ma szereg właściwości zdrowotnych. 

Smacznego! 

Stwórz wiadomość
Podaruj radość
Ta strona wykorzystuje pliki cookie Więcej›. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis na tym urządzeniu. Możesz to zmienić w swojej przeglądarce.