Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści

Święta kościelne - poznaj kilka najważniejszych

08.03.2022

Co ciekawe, w polskim Kościele katolickim jest bardzo wiele dni w kalendarzu oprócz oczywiście niedziel, które można uznać za święta. Warto wiedzieć, że dni poszczególnych świąt wyznacza ogólnopolski kalendarz liturgiczny. Istotnym faktem jest oczywiście to, że jest on co roku nieco inny, ponieważ część z tych świąt jest ruchoma i nie zależy od konkretnej daty. Można natomiast oczywiście wyróżnić święta: nakazane, patronalne, ruchome. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy przytoczyć najważniejsze święta nakazane, a także przyjrzeć się nieco pozostałym ważnym wydarzeniom w kalendarzu liturgicznym.

Święta nakazane - co to jest?

Bardzo ważną częścią kalendarza liturgicznego w Kościele katolickim są tak zwane święta nakazane. Dlaczego określa się je ten sposób? Jest to taki rodzaj świąt, w których wierni zobowiązani są do uczestnictwa w mszy świętej, a także do celebrowania danego dnia w sposób szczególny. Warto w tym czasie powstrzymać się od wykonywania prac, których nie trzeba. Święta te można także najczęściej określić dniami wolnymi od pracy zarobkowej. 

swieta koscielne

Lista świąt kościelnych nakazanych:

  • Uroczystość Świętej Bożej rodzicielki - obchodzona jest ona każdorazowo pierwszego stycznia. Jest związana z aspektem macierzyństwa Maryi, które łączy się z najstarszym dogmatem kościoła o Bożym Macierzyństwie Maryi,
  • Trzech Króli - czyli uroczystość Objawienia Pańskiego. Obchodzone jest to święto 6 stycznia. Jest to dzień wolny od pracy zarobkowej,
  • Wielkanoc - święto to wypada zawsze w niedzielę, natomiast należy także do podgrupy świąt ruchomych, czyli co roku wypada w inny dzień,
  • Wniebowstąpienie pańskie - święto, które w sposób symboliczny podkreśla czas 40 dni po Zmartwychwstaniu Pańskim,
  • Zielone Świątki - czyli uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Jest to okres oznaczający 50 dni po Zmartwychwstaniu, zwykle obchodzone jest przez Kościół katolicki przez 2 dni.
  • Boże ciało - tak określa się święto Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Obchodzone jest zawsze w czwartek, tuż po Trójcy Świętej, dlatego jest także świętem ruchomym. Wypada zwykle pod koniec maja lub już w czerwcu.
  • Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - jest to święto obchodzone zawsze 15 sierpnia, dzień nie ma znaczenia, gdyż zawsze jest to czas wolny od pracy,
  • Uroczystość Wszystkich Świętych obchodzona w Polsce 1 listopada. Jest to dzień również wolny od pracy, w tym czasie odwiedza się groby najbliższych, by wspomnieć pamięć po nich, ich życie na ziemi oraz pomodlić się za ich dusze,
  • Uroczystość Narodzenia Pańskiego obchodzona 25 grudnia. Jest to święto nie tylko polskie, ale także ogólnoświatowe. Wszyscy chrześcijanie obchodzą w tym dniu narodziny Pańskie. W Polsce oprócz 25 grudnia celebruje się także drugi dzień świąt oraz wigilię.

swieta koscielne

Są to oczywiście tylko najważniejsze święta nakazane, które obchodzone są w polskim Kościele katolickim. Mimo to kalendarz liturgiczny zawiera bardzo dużo różnorodnych wydarzeń o głębokiej tradycji, w których wierni są, na przykład zobowiązani do mszy świętej. Warto dodać, że polscy biskupi zachęcają również do uczestnictwa w tym wydarzeniu w poszczególnych dniach:

  • Święto Ofiarowania Pańskiego obchodzone 2 lutego, jest to święto tak zwanej Matki Boskiej Gromnicznej,
  • Poniedziałek Wielkanocny wypadający tuż po Wielkanocy,
  • Uroczystość Najświętszej Marii Panny, matki kościoła obchodzona zwykle na przełomie maja i czerwca,
  • Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny obchodzona 8 grudnia.

Bardzo istotnym czasem, a nie tylko świętem obchodzonym w Katolickim kościele, jest tak zwany Adwent, czyli okres czterech tygodni poprzedzających Boże Narodzenie. Organizowanych jest wtedy bardzo dużo różnorodnych mszy świętych, do których uczestnictwa zachęcają polscy księża i biskupi katoliccy.

Nie da się ukryć, że lista świąt kościelnych Kościoła katolickiego jest bardzo duża. W powyższym artykule przedstawiliśmy kilka najważniejszych, tak zwanych nakazanych i ruchomych, które są szczególnie obchodzone.

Stwórz wiadomość
Podaruj radość
Ta strona wykorzystuje pliki cookie Więcej›. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis na tym urządzeniu. Możesz to zmienić w swojej przeglądarce.